Вече не съм млад, а само красив и умен, искам наследникът ми на поста директор на НИМ да е човек от музея, каза в интервю за "Фокус" директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров по повод своето пенсиониране.
"Стоях доколкото мога. Трябваше да се пенсионирам още преди 5 години, но не го направих, тъй като бях убеден, че наследникът ми няма да го опази. Важно е музеят да бъде опазен и развиван по същия начин. Силите ми отслабват, 72 години са си 72 години. Наистина по телевизията и на портрети изглеждам млад, красив и умен, но всъщност съм само красив и умен. През декември навършвам 72 години и би трябвало малко да седна да си почина, за да не умра на поста си. Няма да бъде красиво", коментира професорът.
Той поясни, че се уморява лесно и поради тази причина след разговори с министъра са стигнали до заключението, че ще е хубаво да се пенсионира, но да бъде назначен за директор човек от музея, който поне ще познава работата.
"Носят се слухове, че всичко това е една уйдурма, за да се осигури служебна победа на другия кандидат при обявения в началото на годината конкурс - проф. Вера Бонева. Даже не знам дали е стъпвала в музея. Тя не е музеен работник, тя идва от Библиотекарския институт. Това е все едно да назначат Вас или мен за директор на Атомната централа. Ще я съсипем за нула време. Бих искал човекът, който ще ме наследи да е човек от музея, някой от началниците на отделите, който отчасти познава работата. С другата част ще се запознае и ще му помагам. Така нещата ще тръгнат надявам се в правилната посока", допълни Димитров.
На въпрос какво би посъветвал своя наследник, професорът отговори, че би искал той да продължи тази линия по всички направления, която се е оказала много успешна и е позволила музеят да стане едно изключително уважавано учреждение - истински стълб на националната идентичност.
"Той по принцип трябва да пази паметта на България заедно с Националната библиотека и Държавния архив. Те са института за национална памет", посочи Божидар Димитров.

Наистина ли фиатните валути навлизат в смъртоносна спирала?
Апартаментите в Швеция поскъпват в знак за начеващо възстановяване на пазара
Русия предлага втечнен газ с 40% отстъпка, представяйки го за нигерийски
Азиатските пазари затвориха на червено на фона на крехкото споразумение на Иран и САЩ
Клисурски: България ще загуби около 0,5 млрд. евро от конфликта в Близкия изток
УЗФ организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Ива и Велислава Костадинови изляха душите си в песента "Благодаря"
Бизнес с кауза: Програмата "LET’S GO" подпомага социални предприятия
ИПБ: Контролът на средната скорост има ефект само в една отсечка
Христо Мусков ще поставя рекорд за "Гинес" със зрелищно дърпане на самолет
Ще ядем най-скъпите череши в Европа: 10-15 евро за килограм, овощните ни градини изчезват
В Барса са убедени: Можем да елиминираме Атлетико Мадрид!
Везенков няма да се среща с българските фенове
Сектор "Г" обяви шествие за Вечното дерби ЦСКА – Левски
Тунчев с план как да изненада Левски
Мачовете по телевизията днес, 9 април
В ПСЖ съжалява, че не биха Ливърпул с повече
Как да избелите кафяви яйца за лесно боядисване за Великден?
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Вкусен козунак без много месене
3 зодии с голям късмет след 9 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна за месец
Без спирания на тока по празниците във Варненско
Хороскоп за 10 април 2026
Полицията във Варна с допълнителни мерки за празниците
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Студ сковава Североизтока в събота
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие